Pokiaľ vlastníte e-shop funkčné sledovanie elektronického obchodu v Google Analytics je nevyhnutný. Získate tak prehľad všetkých vykonaných nákupov, hodnoty nákupov, konverzný pomer a mnoho iných informácií. Ako nainštalovať Google Analytics vo WordPress a PrestaShop si ukážeme v tomto návode.

Zároveň ľahko zistíte ktoré sú najlepšie zdroje pre Váš predaj. Či je to platená Google alebo Facebook reklama, organické vyhľadávanie, alebo iný zdroj.

 1. Aktivácia elektronického obchodu v Google Analytics
 2. Ako nainštalovať Google Analytics vo WordPress
 3. Nastavenie elektronického obchodu Google Analytics v PrestaShop
 4. Inštalácia modulu API Google Analytics

1. Aktivácia elektronického obchodu v Google Analytics

Aktivácia elektronické obchodu v účte Google Analytics je jednoduchá a automatická.

Dôležité je nastavenie vo vašom cms systéme. V tomto článku si ukážeme ako aktivovať sledovanie elektronického obchodu Google Analytics v systéme WordPress Woocommerce a PrestaShop.

1. Prejdite do Vášho účtu Google Analytics a kliknite v ľavom dolnom rohu na Správca a následne Nastavenie elektronické obchodu.


2. Zapnite obidva povolenia a kliknite na Uložiť. Elektronický obchod v Google Analytics máte úspešne aktivovaný.


2. Ako nainštalovať Google Analytics vo WordPress

WordPress WooCommerce ponúka pre inštaláciu Google Analytics a aktiváciu sledovania elektronického obchodu (Enhanced Ecommerce Tracking) viacero pluginov. Najlepšie skúsenosti máme s pluginom WooCommerce Conversion Tracking, ktorý aj odporúčame.

1. V ľavej ponuke kliknite na Pluginy a Pridať nový. Do vyhľadávania zadajte názov pluginu a nainštalujte ho.

Plugin pre meranie konverzií Google Ads

2. Po nainštalovaní prejdite v ľavej ponuke na WooCoommerce a potom Google Ads Conversion Tracking.

Do poľa pre Google Analytics UA zadajte vaše Analytics ID. Následne stačí už len uložiť zmeny. V prípade ak máte Google Analytics 4 plugin ponúka možnosť inštalácie aj pre túto verziu Analytics účtu.

Ako nainštalovať Google Analytics vo WordPress.

Google Analytics a elektronický obchod v systéme WordPress máte úspešne aktivovaný. Prehľad vykonaných nákupov a ďalšie štatistiky sa v Google Analytics zobrazia do 24 hodín.

3. Nastavenie elektronického obchodu Google Analytics v PrestaShop

Ako prvé je potrebné mať na Vašom webe vložený kód pre sledovanie návštevnosti z Google Analytics. Ak kód v PrestaShope ešte nemáte môžete postupovať podľa tohto návodu.

1. Pri prenose dát medzi systémom PrestaShop a Google Analytics potrebujeme zabezpečiť komunikáciu. Tú zabezpečíme inštaláciou v rozhraní Google APIs. Prejdite na stánku https://console.developers.google.com/ a kliknite na Create Project.


2. Zadajte ľubovoľný názov projektu a kliknite na tlačidlo Create.


3. Po vytvorení prejdite na OAuth consent screen. Zvoľte typ External a kliknite na tlačidlo Create.


4. Zadajte názov Vášho webu a názov domény. Pozor iba vo formáte: vasastranka.sk Ostatné polia nie je potrebné vypĺňať. Kliknite na tlačidlo Save.


5. Ďalej prejdite v ľavej ponuke na Credentials. Kliknite na Create Credentials a zvoľte OAuth client ID.


6. Potvrďte Web application. Veľmi dôležité je správne zadať autorizované URL. Dávajte si pozor na http/https ktoré je potrebné uviesť obidva. Adresy zadajte nasledovne:

 • Authorised JavaScript origins:
  • http://www.vasastranka.sk
  • https://www.vasastranka.sk
 • Authorized Redirect URIs:
  • http://www. vasastranka.sk/modules/gapi/oauth2callback.php
  • https://www. vasastranka.sk/modules/gapi/oauth2callback.php

7. Zobrazili sa Vám údaje ktoré je potrebné zadať do pluginu v PrestaShope tak ako si ukážeme v pokračovaní návodu. Údaje si uložte.


4. Inštalácia modulu API Google Analytics

1. Prihláste sa do administrácie PrestaShopu. Prejdite na Moduly a Služby. Do vyhľadávania zadajte názov modulu API Google Analytics a kliknite na zelené tlačidlo Inštalovať.


2. Po nainštalovaní sa zelené tlačidlo „Inštalovať“ zmení na „Nastaviť“. Kliknite na neho a vyplňte ID klienta a Klientský tajný kľúč. Ide o údaje ktoré ste si uložili.

Zostáva ešte pole Profil. Tento údaj zistíte tak že sa prihlásite do Vášho Google Analytics účtu a z url adresy skopírujte posledné číslice za písmenom p. Kliknite na Nahrať a overiť.


3. Po uložení budete presmerovaný na servery Googlu. Pravdepodobne bude potrebné vybrať gmail účet pomocou ktorého ste registrovali Google Analytics.

Upozornenie ktoré sa Vám zobrazilo informuje o tom že aplikácia nie je overená Googlom. Ide však o dôveryhodnú aplikáciu. Kliknite na tlačidlo v ľavom dolnom rohu.


4. Boli ste presmerovaný späť do PrestaShopu. Pokiaľ sa Vám zobrazilo zvýraznené zelené upozornenie všetko prebehlo v poriadku. Prehľad vykonaných nákupov a ďalšie štatistiky sa v Google Analytics zobrazia po 24 hodinách.


Máte ťažkosti s nainštalovaním elektronického obchodu v Google Analytics? Ak potrebujete poradiť alebo nastaviť účet Google Analytics, napíšte nám správu a naši profesionáli Vám určite pomôžu.